Program in detail

windmill festival 2018

(Orom, Serbia – august 16-18, 2018)

BITANG stage

august 16 (thursday)

18:30 Official opening
18:50 Csizmadia Anna & Brasnyó Antal (RS)
20:00 Longital (SK)
21:30 Playing with fire
22:00 Lovasi ’18 (HU)
00:30 Stereo Banana (RS)

august 17 (friday)

20:00 sZempöl (RO)
21:30 Sin Seekas (RS)
23:00 Repetitor (RS)
00:30 Bohemian Betyars (HU)

august 18 (saturday)

17:00 Brass on the Road (HU)
20:00 Bakos Árpád & friends (RS)
21:30 Góbé (HU)
23:00 La3nos (SK)
01:00 Abop (HR)

acacia

august 15 (wednesday)

20:00 Kamper (RS)
21:30 Lajka (HU)
23:00 Testet ölt (RS)

august 16 (thursday)

16:00 Presentation of Art camp (movement)
16:30 Presentation of Art camp (theater)
17:30 Presentation of Art camp (music)
19:30 Artur (HU)
21:00 Ricsárdgír (HU)
22:30 Barbears (HU)
00:00 Presentation of Art camp (film)
00:30 Tudósok (HU)
02:00 Suhov (HU)

august 17 (friday)

15:00 ToSoDa Project (HU)
16:00 IV Windmill Slam – regional slam poetry competition
19:00 Platon Karataev (HU)
20:30 Wolfram (RS)
22:00 Narco Polo (HU)
23:30 Csaknekedkislány (HU)
01:00 pozvakowski. (HU)
02:30 hendrigz (RS)

august 18 (saturday)

15:00 Kék Elefánt (HU)
16:30 Pálmafunk (SK)
18:00 Overmorrow (HU)
19:30 Baden Baden (HR)
21:00 Downstroy (RS)
22:30 Lucy Dreamin’ (RS/HU)
00:00 Freakin’ Disco (HU)
01:30 Moussaka (RS)
03:00 Fraser (HU)

ETNOCAMP

august 16 (thursday)

19:00 The Chimney Shitters (USA)
20:30 Véka (RS)
00:00 Pendergő (RS) + traditional dance evening

august 17 (friday)

12:00 Windmill-radio
15:00 Presentations of Forum publishing house
           Igor Kolarov: Manual for Penguins (meet the translator, Krisztina Orovec)
           Tímea Bíró: Mornings of Destruction
16:00 Petting of folk instruments with Béla Micsik
18:00 Kolompos (HU)
20:00 Tindia (HU)
21:30 Danubia tamburazenekar (HU)
23:00 Juhász zenekar (RS) + traditional dance evening

august 18 (saturday)

12:00 Windmill-radio
15:00 Presentation of the Forum publishing house
           Anna Terék: Dead Women
16:30 Line On Some Trip (USA)
18:00 Csíkos-pöttyös zenekar (RS)
20:00 Aurevoir. (HU)
21:30 Szkojáni Charlatans (RO/MEX/FR/HU)
23:00 Fokos (RS) + traditional dance evening

POOL

august 16 (thursday)

10:00 Viddim (RS)
12:00 JazzSzigor (HU)
14:00 Suhov (HU)
16:00 Lusta Bítek (HU)

august 17 (friday)

10:00 Siaga (HU)
12:00 Perrin (HU)
14:00 Slanki (HU)
16:00 Lusta Bítek (HU)

august 18 (saturday)

10:00 Planetmälcolm (HU)
12:00 Cadik (HU)
14:00 Zomblaze (HU)
16:00 Reppszakkör (HU)

CHILL

august 16 (thursday)

10:00 Yoga
12:30 Health moments with Gabó (medicinal herbs)
14:00 Didgeridoo & darbuka workshop

august 17 (friday)

10:00 Yoga
12:30 Health moments with Gabó (cosmethology)
13:00 Pulling the blade- literary workshop
14:00 Didgeridoo & darbuka workshop
16:00 Dimitri Gorbunov Band (UA)
17:00 Paniks Duo (RS)
18:00 August Clown (HU)
19:00 Vigadó (RS)

august 18 (saturday)

10:00 Yoga
12:30 Health moments with Gabó (home pharmacy)
13:00 Pulling the blade- literary workshop
14:00 Didgeridoo & darbuka workshop
16:00 Vigadó (RS)
17:00 ToSoDa Project (HU)
18:00 KurtaUtca (RS)
19:00 Neuroleptic Trio (RS)

SOUL KITCHEN

august 16 (thursday)

10:00 Soul Kitchen – cooking for the community
13:00 Lunch
16:00 Vegan gastro workshop: Ágota Papp

August 17 (friday)

10:00 Soul Kitchen – cooking for the community
13:00 Lunch
16:00 Vegan gastro workshop: Dianna Harcsa
18:00 Tie-dye workshop

august 18 (saturday)

10:00 Soul Kitchen – cooking for the community
13:00 Lunch
16:00 Vegan gastro workshop: Anikó Váradi
18:00 Tie-dye workshop

BABIES’ AND KIDS’ CORNER

august 17 (friday)

17.00 Round rhymes with Imola Varga (for ages 0-4)
17.00 Cherimoya kids’ workshop– making books out of grass and dolls from skewers (for anyone from 4 to 99)
17.00 Expert Q&A: Ágota Sutus special education teacher, speech therapist
17.00 Trying on and renting carry wraps, slings with Ágnes László- baby and kids carrying advisor

august 18 (saturday)

17.00 The wolf and the fox – puppet show by the Kövér Béla Puppet Theater from Szeged based on the story by Elek Benedek
17.00 Cherimoya kids’ workshop– making books out of grass and dolls from skewers (for anyone from 4 to 99)
17.00 Expert Q&A: Anna Gobor Szenesi - baby and kids carrying expert
17.00 Trying on and renting carry wraps, slings with Anna Gobor Szenesi and Ágnes László- baby and kids carrying advisor

KULTIVÁL

august 17 (friday)

16:30 Film projection (Hódmezővásárhely)
17:00 Film projection (Muravidék)

august 18 (saturday)

14:00 Film projection (Transylvania)
16:00 Presentation and learning of renaissance dances
19:00 Festival performance

Windmill

august 17 (friday)

22:30 Three of them on a flour pile on the windmill wall (Piszkítótűz CirKáló-CirCruiser)

BODYSSEY

august 17-18 (friday-saturday)

Escape: Travel here and now, it’s happening to you, inside of you, with you, through you. You are not a viewer, you are a “feeler”. And we are not actors, we escort you and help you feel. we tell you the tale. The game starts at the entrance of the Windmill, and the number of participants is restricted (the game starts with 12 feelers).
When: August 17 from 15:30 and 18:00, August 18 from 15:30 and 18:00.

WINDMILL EXPERIENCE PROGRAMS

august 16-19 (thursday-sunday)

Local short trips with the Szerbia Magyarul and Experience Balkan team
Orom and its surrounding will be the end of the world for 3 days. Discover it with us!
August 16 Old Artesian Well  
August 17 Kanjiža and Orom
August 18 Subotica and Palić
August 19 Topola

Registration at the Experience Windmill Info Point (from August 15)

RENT-A-BIKE AND SERVICE

If you want to go around Orom by bike, or you just want to pop over to the shop, rent a bike and enjoy your day! Details on the spot.

ONCE SOMEWHERE

august 18 (saturday)

Csaknekedkislány live concert on horse carriage

BAZAAR AND CREATIVE WORKSHOPS BY THE ETNOCAMP

 

Enjoy the Festival responsibly!
Please don’t litter! Take care of your belongings, cool down in the shade, be careful around the pool and drink plenty of water!

Have a great time!

 

The organizers reserve the right to any change of the program!

Contact